İsmek Kurslarında Yiyecek Hizmetleri Kursu

İsmek Kurslarından biri olan Yiyecek İçecek Hizmetleri kursunu bitirdiğinizde Aşçılık, Pastacılık, Garsonluk ve Barmenlik mesleklerini yapabilecek düzeye gelmektesiniz.

Bu kursta sebzeleri pişirmeye hazırlama dersinde, sebzeleri özelliğine göre uluslararası doğrama şekillerini kullanarak doğrama işlemi yapılarak, lezzet verici karışımları hazırlayabileceği ve sebzeleri saklayabileceği yeterliliği öğrencilere kazandırılır.

Kurstaki genel amaçlar aşağıdaki gibidir.

  1. Elverişli mutfak ortamı sağlandığı zaman sebzeleri tanıyarak, iyi bir şekilde temizledikten sonra uluslararası doğrama tekniklerine uygun şekilde sebzeleri pişirme kısmına hazırlayabilmek.
  2.  Sebze çeşitlerini tanımak ve sebzenin özelliğine göre uygun vaziyette hazırlayabilmek.
  3.  Sebzeleri uluslararası doğrama şekillerine göre doğrayabilmek.
  4.  Lezzetli karışımları uluslararası özelliklerde hazırlayabilmek.
  5. Sebzeleri özelliklerine göre dondurarak saklayabilmek.

Eğitim alırken tüm öğrenciler her bir bir öğrenme etkinliğinden sonra kendilerini değerlendirebilecekler.
Eğitim sonunda ise öğretmenler tarafından ölçme araçları ile  öğrencilerin kazandığı bilgi, beceri, tavırlar
değerlendirilir.

Kısacası, bu kurs sayesinde tüm öğrenciler çeşitli şekillerde tükettiğimiz sebzeleri, pişirme öncesindeki hazırlama seviyesine ulaşmaktadır. Mutfaklarda kullanılan sebzeleri tanıyacaklar ve bu sebzelerin özelliğine göre pişirilme öncesindeki hazırlanma aşamalarını öğreneceklerdir. Sebzelerin özelliklerine uygun şekillerde soyulması, doğranması, ayıklanması, yıkanması ve depolanması ile besin kayıplarını en aza indirmeyi öğreneceklerdir. Uygun araç ve gereçleri kullanarak sebzeleri en ekonomik biçimde pişirmeye hazır hale getireceklerdir.