Boşanma Süreci Ne Şekilde Olur?

Çiftlerin anlaşamadıkları durumlarda tercih ettiği en son yol boşanmaktır. Boşanma süreci her çift için aynı geçmeyebilir. Bu birazda neden ve nasıl boşandıklarıyla ilgilidir. Yani sırf aralarındaki sevgi ve ilginin bitmesinden dolayı ayrılan iki insanla, aldatma ve yalanlar sonucu boşanan insan aynı olmaz. Hem hukuk için aynı değildir hem psikolojik olarak kişilerde farklı sonuçlar doğurabilir.

Hukuken bazen iki tarafta onay verip, tek celse de anlaşmalı boşanılabiliyorken, bazen tam dava uzar da uzar. Genellikle bunun nedeni çiftlerden birinin ayrılığı kabul etmemesidir. Belki kendi çıkarları için belki hala sevdiği ve kaybetmek istemediği için.. Boşanma avukatı özellikle çekişmeli boşanma davalarında daha fazla uğraşmaktadır. Bunun nedeni de çiftlerden birinin ısrarcı bir şekilde boşanmak istememesinden kaynaklanmaktadır.

Boşanma sürecinin sağlıklı geçmesi taraftarıyım hele ki arada çocuklar varsa! En çok onların yıpranacağını bildiğinizi düşünüyorum. Tabii ki birer anne baba olarak onları da düşünerek hareket etmelisiniz. Aksi takdirde sizlere bile düşman olabilirler.

Böyle bir yıkım sürecinde aradaki saygıyı korumanın ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz. Beraber koyulan her bir taş tek tek yıkılıyorken sabrınız kalmayabilir. Ancak ortak paylaştığınız her ne varsa en doğru şekilde paylaşarak kimseyi mağdur etmemelisiniz. Ev, araba ve belki ortak daha fazla alan kimin hakkıysa hukuken en doğru paylaşım yapılmalıdır. Evinizde kimin kalacağı, belki de evi komple boşaltıp eşyaların kimde kalacağına kadar saygı çerçevesinde konuşulmalıdır.

Evlenirken nasıl beraber seçip yerleştirildiyse, ayrılırken de aynen o şekilde olması gerekir diye düşünüyorum. Bir zamanlar kendinizden çok sevip evlenmek istediğiniz hatta evlendiğiniz insan ne olursa olsun sizin düşmanınız olmamalıdır. Bir de hala çocuklarınızın annesi ve babası ise! Bir ömür sorumlu olduğunuz ortak yanlarınız yani çocuklarınız ve onların hayatı bir kalemde silinip atılamaz. Yani siz evinizden alacağınız bir sandalye, bir koltuk takımı için karşınızdaki insanla ters düşecek kadar küçülmemelisiniz. Sizi rol model almış olan çocuklarınız sizlerin bu halini görerek emin olun kalıcı hasarlar alacaktır. Hem o an için ruhu zedelenecek hem de geleceğe dair kaygıları daha da büyüyecektir. Bu boşanma sürecinde gereği neyse yapılmasını beklemeli ve kendinizi kaybetmemelisiniz. Hatta mümkün olduğunca çocuklarınızla konuşmalı ve böyle bir kararın onları hiçbir şekilde etkilemeyeceğini, istedikleri zaman istedikleri kişilerde kalıp görüşebileceklerini söylemelisiniz. Unutmayın, ancak sağlıklı bireyler sağlıklı çocuklar yetiştirebilir.