Vitiligo Kendini Nasıl Belli Eder

Bir cilt hastalığı olan vitiligo, vücutta beyaz lekeler oluşturmaktadır. Bunun nedeni pigment kaybıdır. Hastalık vücudun herhangi bir yerinde olacağı gibi genellikle vücudun ön ve arka tarafında oluşmaktadır. En çok etkilenen bölgeler eller, ayaklar, yüz, dudaklar ve genital bölgedir. Fakat her beyaz leke vitiligo olamaz. Vitiligo olması düşünülen hastalık bile vitiligo çıkmayabilir. Özellikle, vitaminsizlik, gerekli gıdanın alınamaması, sıkıntılı stresli bir dönemden geçmek, uyku bozukluğu, antibiyotiklic ilaç tedavileri, ağrılı, ateşli hastalıklar ve psikolojik bunalım bu hastalığı tetiklemektedir.

Vitiligo tedavisi çeşitlidir. Lazer tedavisi, renk açıcı tedaviler, cerrahi tedaviler, ilaç tedavileri bunlardandır. Bu hastaların güneşten korunması gerekmektedir.

Vitiligo hastalığı için modern tıp gereken tedavi uygulanırsa iyileşen bir hastalık olduğunu söylemektedir. Hastalık tüm dünyada ortalama %1-2 sıklıkla görülmektedir. Genellikle 10-30 yaş arasında başlamaktadır.

Hastalığın durumu hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalarınki çok hızlı yayılırken, bazı hastaların uzun yıllar aynı şekilde kalabilmektedir. Hastanın yaşadığı hastalık, stres ve travmalar hastalığı hızlandırmaktadır.

İstanbul’da vitiligo tedavisi yapan bir çok hastane bulunmaktadır.