Her Zevke Uygun Koltuklar

Evinizin Salonunuz fazla büyük olmayıp zamanınızın çoğunu salonda geçiriyorsanız ve misafir ağırlamaktan da hoşlanıyorsanız tercihinizi Bir Gözden geçirmeniz Gerekecektir.

Koltuk çeşitliliği mağazalarda seçim yapmamızı bir hayli güçleştiriyor olabilir. Geniş oturma imkanı tanıyan maksi modern koltuklar büyük salonlar haricinde de kullanılabiliyor olması kullanıcı için büyük avantajdır. L tipi koltuklar bu anlamda büyük konfor ve rahatlık sağlıyor ve En çok tercih edilenleri ise üçlü koltuklardır.. Köşe takımları olarak adlandırılan kalabalık grup misafir ağırlayan ev sahipleri için ideal. İkili K tipi koltuklar küçük mekanlara yer kazandırması yönünden de avantajlıdır. Tekli koltuk ve puflar salonlarda ayrı bir köşe oluşturmayı sağlayan klasik tarzlardan uzak.

Bugün Siz Sevgili Okurlarıma Önereceğim 6 farklı oturma ünitesinden hangisinin size daha uygun olduğunu görmenize ve bunları farklı biçimlerde salonunuza nasıl yerleştireceğinize yardımcı olacak.

Maksi kanepeler; Loft tarzı geniş m2 bir tek parçadan oluşan . alanlar için idealdir. Daha yüksek tavanlı aydınlık ve büyük mekanlar için bu tip geniş koltukların kolayca kullanılmasına fırsat verir. Sadece uzunlukları olmamakla birlikte 1. metreye ulaşan genişlikleriyle daha fazla konfor sunan maksi kanepeleri daha küçük mekanlarda kullanabilmek için mobilyanın birbirinden ayrılabilen, modül ünitelerden oluşmasına dikkat etmek gerekir. Böylelikle koltuklarınızı salonunuza ikili ve üçlü parçalar halinde yerleştirerek mekanı daha iyi kullanabilirsiniz…
Salonlarınız fazla büyük değilse, zamanınızın çoğunu salonda geçiriyor ve misafir ağırlamaktan da hoşlanıyor iseniz;, tercihinizi L tipi koltuklardan yana kullanın. L tipi koltuklar dar alanlarda kullanım kolaylıkları ve işlevsellikleri ile ön plana çıkıyor. Öne doğru uzayan ek bölümü ayrı bir uzanma koltuğunun yerini alıyor olması sayesinde Böylece üzerine uzanıp kitap okumak ve müzik dinleyerek sıcak kahvenizi yudumlamak ve keyif yapmak için bir başka odaya geçmenize gerek kalmıyor. Buda benden size küçük Yerleşim önemli bir tüyo. Rahat kullanım için L tipi koltuklarınızı mutlaka salonunuzun geçiş noktasından uzak bir köşede kullanmaya özen göstermenizde fayda vardır.
Geçmişten günümüze doğru bakıldığında, en sık kullanılan oturma ünitelerinin üçlü kanepeler olduğunu herkes bilir… Uzunlukları 180 – 250 cm arasında değişen üçlü kanepelerin ayakları kumaşla kaplı tarz daha modern bir görünümden yana olanlara hitap ediyor. Metal ayaklı üçlü kanepeler de yine modern tarzın örneklerinden biridir. Kullanışlı bir yerleşim için, üçlü kanepenin mutlaka farklı bir koltuk ya da berjerle birlikte kullanılmasına dikkat etmek gerekir. Televizyon izlemede maksimum alan kazanmak için de üçlü kanepenizi televizyonun tam karşısına yerleştirmeniz uygun olur. Kanepenin iki yanına puf ya da yan sehpa yerleştirerek sahip olduğunuz alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Köşe koltuk takımları mekanda başka bir oturma ünitesine gereksinim duymaksızın aradığınız konfora sahip olmanızı sağlayan En klasik ve de en fazla yer kazandıran yerleştirme biçimi, köşe koltuk takımları penceresiz iki duvar arasındaki köşeye yerleştirme ve yanına uygun dekoratif araç gereçlerle detaylandırmak gerekir. Bunun yanı sıra oturma ve yemek gibi iki farklı yaşam alanını birbirinden ayırmak için koltuklar odanın tam ortasına yerleştirebilirseniz

Bu tür yerleştirmeler mekanda sıkışıklığa neden olmamak için iki alan arasında en az 100 – 120 cm’lik bir mesafe bırakmanız iyi olacaktır…

Küçük mekanların ideal oturma üniteleri ikili koltukların, yemek masasına sırtı dönük olarak yerleştirilmesi alanın kullanışlılığını artıracaktır. Koltukların yerleşimi kadar rengi ve biçimi de önemlidir. Örneğin daha gösterişli duran yuvarlak yapılı tarzların aksine kare modeller mekanları daha büyük gösterir. Yine düz ve açık renk kumaşlarla kaplı ikili koltuklar koyu renkli ve desenli modellere oranla ortamın daha ferah bir mekana sahip olmasını sağlar. Bu tür küçük kullanım alanlarında sehpa detaylardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Koltuk seçimlerinde; Saklama bölümü bulunan puflar ve sırt kısmı kitaplık ya da dresuar olarak kullanılabilen eşyalar ve araç gereçler tercih edilmelidir.

Küçük m2 evlerde ve oturma odalarında tekli koltuklarla puflar işlevsel oturma çözümleri sağlayan Tekli koltuklar ya da berjerler yine k farklı form ve renk ve dokudaki puflarla kombinlenebilir. Aslında ideal yerleşimi ve kullanımı koltuklarla birlikte olandır; ancak tek başına kullanıldığında da portatifliği ve fonksiyonelliğiyle oturma ve dinlenme gibi farklı köşeler oluşturabilmesi bakımından birçok avantaj sağlayacaktır… Bazı puflar, içerdikleri depolama alanlarıyla mekanlara düzenleme ve depolama çözümü getirir; hatta bazıları da ihtiyaç duyulduğunda açılıp bir yatağa dönüştürülebilir.

İstediğiniz şekilde tarzınıza ve bütçenize göre  model bulabileceğiniz inegöl koltuk takımları satan mağazalara göz atabilirsiniz.