Dünya Kahveleri ve Çeşitleri

Kahve Tutkunları için ;Dünya kahveleri söz konusu olduğunca herkesin tercihinde bir kahve türü vardır. Eminim ki Bana göre kahve bir tür tutkudur. herkesin bir bahanesi vardır kahve içmek için.
Yer Zaman mekan Fark etmeden içilebilen sabah yataktan kalınca kahavaltı da çay veya portakal suyu yerine kahve içemeyenler bu ihtiyacı trafikte araba kullanırken mekan fark etmeden içer.
Türkiye’de son yıllarda açılan kahve mekânları da bu gerçeği doğrular nitelikte… Atalarımızın bir sözü bile vardır”Bir Kahvenin Kahvenin kırk yıllık hatırına dostluklar kurulur” Peki; bu içtiğimiz kahveleri gerçekten bilerek mi seçiyoruz?
Yoksa isimleri çok popüler olduğundan mı?
Ya da şöyle soralım içtiğimiz kahveleri ne kadar tanıyoruz?
Son zamanlarda Dünya kahveleri olarak bize tanıtılan aromalar sardı etrafımızı. Fakat tat olarak Kimi sert içimli kimi yumuşak içimli
Her biri farklı bir coğrafyadan, her biri farklı bir iklimde yetişen fincanlarımızda yudumladığımız ve İşte size bu ayrımları rahatlıkla yapmanızı sağlayacak, içtiğiniz kahveleri tanımanızı sağlayacak bir yazı hazırladım;.
Hayal edin, Şık Bir kahvecidesiniz…
Kahve içmeye karar verdiniz, nezih bir mekana oturdunuz Ve sipariş vermeden önce menüye bir göz attınız ve birbirinden ilginç kahve isimlerine bakıyorsunuz. Aşina olduklarınıza var fakat bilmedikleriniz daha çok ağırlıkta diyelim.
Bana göre kahve seçiminde birçok kişinin yanıldığı konulardan biri, kahve çekirdeklerinin değil aromaların çeşitliliğinin fazla olması. Tüm dünya genelinde üretilen 3 ana kahve çekirdeği bulunmaktadır. Bunlar;
Arabica, Robusta ve Liberica olarak adlandırılan bu kahve çekirdeklerden, hasat edilen ve işlenirken geçirdikleri süreçlere göre farklı aromalar ortaya çıkan…
Dünya Genelinde Bilinen Kahveler;

Arabica Kahve Çekirdeği: Düşük oranda kafein içeriğine sahip olan ve Diğer kahve çekirdeklerine göre daha aromatik ve lezzetli tadı olan Dünyanın kahve ihtiyacının %80’i bu arabica kahve çekirdeğinden sağlanmaktadır.
Robusta Kahve Çekirdeği: Diğer kahve çekirdeklerine göre %2.5 daha fazla kafein içeren . Düşük asit oranı ve sert içimi sayesinde filtre kahvelerde en çok tercih edilen Kahve çeşittir.
Liberica Kahve Çekirdeği: Dünya genelinde oldukça düşük bir üretime ve satışa sahip kahve çekirdeği olarak bilinen bir kahve çeşitidir

Kahve çekirdekleri bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.Örneğin;Safra Taşı oluşumunu Bazen nefes alamayacak kadar üst üste öksürmeler yaşadığımızda bir Türk kahvesi kaynatıp içmeli ya da koyu çözünen kahvelerden tüketerek, boğaz yumuşatıcı ve balgam söktürücü ve hem üst hem de alt solunum yollarını rahatlatmasını sağlamakla birlikte bazı uzmanlara göre kanser hastalarını da engellediği bilinmektedir.