Syphon Kahve

SON zamanlarda Popülerliği çok fazla artmakta olan Syphon Kahve nedir? Normal Biliğimiz kahveden farklı nedir diye araştırmaya başladım Ve Edindiğim yeni bilgileri sizinle paylaşmak istedim…

Syphon Kahve; 1840 yılında ev hanımı ve bir İskoç deniz mühendisi Robert Napier tarafından keşfedildi.
Ve bu kahvenin demle şeklide diğer kahvelere göre biraz daha farklıdır. Nasıl Derseniz Bu yazımı okumanızı tavsiye ederim…

Şuan Avrupa’da yeni popülerlik kazanmaya başlayan aslında kahve ekipmanı sayesinde en temiz, en doğal bir o kadar da en yumuşak kahveyi içiyor olacaksınız…
Bu kahve türünü; Lezzetli olmasının yanı sıra hazırlama ve izleme keyfide oldukça hoştur Ateşler içinde kaynayan sular ve sonunda nefis mi nefis bir kahveye ne dersiniz?

Syphon kahve düzeneyinin alt kısımda bulunan ispirto ile çalıştıran bir bölüm ve bu bölümün üzerine gelecek 2 ayrı hazne bulunmaktadır. Alt kısmındaki yuvarlak hazneye su, üst kısmındaki hazneye ise öğütülmüş kahveyi koyuyorsunuz. İki hazne arasında bir filtre ve bu filtreye bağlı su haznesine doğru sarkan bir zincir bulunmaktadır.

Alt hazneye su üst hazneye ise; kahveyi koyuyarak Demleme işlemini yapmak için en alttaki ısıtıcı bölümündeki tuş yardımıyla aktif hale getiriyoruz.
Isıtıcı üstündeki su haznesini ısıtıyor ve ısınmaya başlayan su içine sarkan zincir sayesinde yükseliyor ve aradaki filtreyi geçerek üst hazneye ulaşıyor. Ve burada nefis kahveniz demliyor. Demleme işlemi gerçekleşirken bir yandan da tahta çubuk mekanizması aracılığı ile karıştırıyor. Demleme işlemi bittikten sonra ısıtıcıyı kapatıcı kendi otomatik olarak kapanıyor.
Soğumaya başlayan demlenmiş kahve posasını üst haznede bırakıp tekrar filtreden geçerek alt hazneye ulaşıyor ve syphon yöntemi ile demlenmiş kahve içmek için hazır hale geliyor.

Afiyetle İçiyorsunuz…