Sağlıklı Yaşamın Anahtarları

Hayatımız, bize verilen en büyük nimetlerden biridir. Bize verilen bu hayatı en iyi şekilde korumamız gerekiyor. Her türlü şey başımıza gelebilir bazı şeylere engel olamayız. Ancak elimizden geldiğince hayatımızı güzelleştirebiliriz. Peki nasıl güzelleştireceğiz ? Tabi ki hayatınızda neyin önemli olduğunu bularak. Bazı insanlar için para önemlidir bunun için daha çok çalışıp para kazanabilir ama paranında satın alamayacağı şeyler olabiliyor bazen örneğin sağlık gibi.

Evet, sağlık. Sağlık, hayatta her şeyden önemli gelir çünkü eğer sağlıksız bir birey olursanız , diğer güzellikleri de değerlendiremezsiniz. Bazı hastalıklar doğuştan gelir ve tedavi olmaya çalışırız, bazı hastalıklar ise sonradan oluşur. Bu hastalıkların oluşmasını engellemek aslında bizim elimizde. Nasıl daha  sağlıklı yaşanır ? Nasıl hastalıktan korunuruz ?

1) SPOR VE EGZERSİZ: Bu size biraz klasik gelse bile sporun insanı gençleştirdiğini ve daha sağlıklı kalmasını sağladığını kanıtlayan bir sürü deney var.  “ Sürekli spor salonuna mı gideceğim benim o kadar vaktim yok ?” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki de bahsettiğim şey sadece spor salonuna gitmekle kısıtlanan bir şey değil. İşe gidiyorsanız,  eğer yakınsa yürüyerek gidebilirsiniz veya işten geldiğinizde yürüyüş yapabilirsiniz. Hafta sonları biraz vaktinizi ayırabilirsiniz. Yürüyüş yapmak en güzel sporlardan birisidir.  Evinize yakın spor parklarına gidebilirsiniz, küçük gözükse de o parklar bile sizin için oldukça faydalı olacaktır. Grup sporlarına, fitness  merkezlerine veya bireysel sporlara da katılabilirsiniz.

“ Ben hiç evden çıkamıyorum küçük çocuğum var, evde işlerim var nasıl yapacağım ?” diyen kişiler de vardır aranızda onlar için de şöyle bir önerim var internetler de çok kolay ulaşabileceğiniz egzersizler var.  Bunlar resim ve video olarak ayrılıyor bunları dilediğiniz şekilde açıp, çalışabilirsiniz. Kısacası benim anlatmak istediğim şey sürekli koltukta oturup, saatlerce yatakta yatarak pekte sağlıklı kalınmaz. Çünkü egzersiz ve spor yapmak yani bir efor sarf etmek vücudunuzu dengelerken kilonuzu da korur.

2)BESLENME: Beslenme sağlığın en önemli maddesidir. Dengeli ve güzel beslenme sizi sağlıklı tutacak en önemli faktördür. Peki dengeli ve güzel beslenme derken ne anlıyoruz ? Ben çikolata veya cipsi çok güzel buluyorum deyip onlarla  beslenmek değil tabi ki. İşin aslına bakarsak artık gençlerin çoğu çok dengesiz besleniyor ve sürekli aşırı yağlı kızartmalar, fazla şekerlileri tüketiyor. Bu tarz beslenmeler bir çok hastalığın habercisi.  En çok yaygın olanı ise obezite. Bunları önlemek için daha sağlıklı şeyler tercih etmemiz gerekiyor.  Daha doğrusu her şeyi ölçüsünde yapmak en önemlisi. Örneğin yediğiniz bir adet muz 90 kcal’dır. Hatta muz en şekerli meyvelerden biridir. Aynı kaloride bir de çikolatamız var. Bazı insanlar nasıl olsa aynı kaloriyi alıyorum diyerek çikolatayı seçiyor. Ancak bilmeniz gereken bir şey var birinde vücut için gerekli ve sağlıklı olan şekeri alıyorken diğerinde ise tamamen zararlı ve size dokunan şekeri vücudunuza alıyorsunuz.  Bu yüzden her zaman dikkatli beslenmeliyiz ha birde beslenme olarak adlandırılan ancak çok kötü alışkanlıklar olan sigara, alkol tarzında şeyleri de kesinlikle kullanmamalıyız. Bunlar size 100 çikolatadan daha çok zarar verecektir.

UYKU DÜZENİ: Uyku düzeni, maraton hayatta sürekli değişen ortama göre hal olan bir şeydir. Ancak bunu düzenli hale getirmemiz gerekiyor ve vücut için gerekli olan uykuyu da vermemiz gerekiyor. İş ve okul hayatıyla düzene girse de özellikle böyle yaz tatillerinde iyice bozduğumuz bir şeydir. Eğer vücudumuz için gerekli olan uykuyu vermezsek buda size sağlık sorunları olarak geri dönecektir ve normal yaşamınızda da sorunlar yaratacaktır.

RUH SAĞLIĞI: Ruh sağlığımız, aslında saydığım her şeyden bence daha önemli. Çünkü üzüntü ve mutsuzluk insanı her şeye sürükler. Her şeyden önce mutlu olmalıyız, kendimizi iyi hissettiğimiz şeyleri yapmalıyız. Çünkü sizin mutluluğunuz her şeyden daha önemlidir bunu sakın unutmayın. İş hayatınızda gerginlikler olabilir bazı şeyler kötü gidebilir ama her şey  halledilir. Yaz tatilinin bitmeliyse birlikte okullar da başlıyor. Hiçbir şeyden habersiz ilkokullar,  sürekli test çözen ve çalışan orta sonlar, ailesinin “ liseye geçtin artık iyice çalışta güzel  yerler kazan kızım-oğlum” laflarına hatta başkalarının yanında “ Benim kızım avukat olacak doktor olacak teyzesi.” Laflarına maruz kalan liseliler ve artık iş hayatına adım adım yaklaşan üniversiteliler için zor bir döneme de girmiş oluyoruz.  Bu ağır stres altında kalan öğrenciler bu yazıyı okurlarsa, onlara bir de benden bir tavsiye “ Her şey okumak değil, okuyup öğrenirken gezip eğlenmeyi ve benliğinizi kaybetmemeyi unutmayın.”

Aynı zamanda stresin yaşattığı olumsuzluklar sonucunda vücuttaki kaslarınızda da gerilme olur. Bu gerilmelere karşı ağrı da yaşayabilirsiniz. Bu ağrıların azalmasındaki en etkili yöntem ise masaj koltuğu seçimidir.