Özel Okullar Mı, Devlet Okulları Mı?

Okumak veya bir okula başlamak hem zorunlu hem önemlidir. Peki özel okullar mı yoksa devlet okulları mı daha iyi buna karar veremiyoruz. Özel okullarda şartların daha iyi olduğunu söylemeliyim. Daha az kişi ile verilen eğitimin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Az öğrenci olduğunda öğretmenlerin ilgilenmesi de haliyle daha kolay oluyor. 40 kişi ile 20 kişi tabii ki bir değildir. Devlet okullarında da gereken eğitim verilir ama daha kalabalık olduğu için sınıf içerisindeki uyumu yakalamak biraz daha zor olacaktır.

Özel kurumlarda anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite gibi eğitim öğretim alanları başta seçim yaparak daha sonra sınavlar ve puanlama yoluyla tercih edilebilir. Bazen kendi seçimimiz bazen de zorunluluk olabilir. Genelde yüksek puanlar olduğunda öğrenci için daha önemli olan devlet okulları tercih edilir.

Özel okullarda komfor daha fazla olur. Devlet okullarında genellikle tahta sıralarda eğitim verilir. Özel okullarda ise daha rahat bir koltuk, sıra seçimi yapılır. Akıllı tahtalar sayesinde de tebeşir tozundan uzak bir eğitim sağlanmaktadır. Şuan yeni yeni devlet okullarında da bu tebeşirsiz tahtalar kullanılmaya başlamıştır. Hem sağlık hem hijyen açısından çok daha faydalı olduğu söylenebilir.

Okul seçimimiz zorunluluktan özel olabilir. Aslında devlet isteyip kazanamayan birçok üniversite öğrencisi vardır. Kazanamayınca yarı burslu olarak bir özel okula kayıt olabilirler. Her iki okul seçimi de sizi pişman etmeyecektir fakat devlet okullarına girmek daha zor olduğu için genellikle iş alımları sırasında bir devlet okulundan mezun olmak önemlidir. Eğer iyi bir devlet okulu kazanamadıysanız ona eşdeğer olabilecek derecede popüler olan bir özel okul araştırabilirsiniz. Okulun adı ve iş yönlendirmeleri baz alınacak şekilde tercih yapabilirsiniz.

Devlet okullarının sunduğundan daha teknolojik bir ortam sunduğu da gerçektir. Dersler genellikle projeksiyona yansıtılarak anlatılır. Projeksiyon kullanılmasının asıl amacı aynı zamanda öğrencilerin de rahat sunum yapabilmesidir. Böylelikle hem okul ortamında aktif hale gelirler hemde ileride iş hayatına atıldıklarında topluluk içerisinde konuşabilme becerisi kazanırlar. Toplum içinde kendini doğru ifade edebilmek önemlidir ve bunun ilk adımı okullarda atılmaktadır. Verilen eğitimden çok, bireyin aldığı ya da alabileceği eğitim önemlidir. Kişi ne kadar öğrenime açık olursa bulunduğu okuldan o kadar eğitim alacaktır. Okulu ve şartlarını iyi değerlendirebilmek yine bireye kalmaktadır.

Bazı aileler maddi durumlarından dolayı okulun şartları ve verdiği eğitimden çok okulun ücretlerine bakarlar. İster istemez fiyat değerlendirmesi yaparak tercih yapabilirler. Buradaki en önemli araç okulun niteliğidir. 2- 4 yıl arası eğitim alarak bir diploma ile mezun olacağınız okul aslında fiyat olarak seçilmemelidir ama ne yazık ki özel okul fiyatları da göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. En azından %50 burs kazanılması maddi açıdan sizi rahatlatacaktır. Tabii siz yinede hangi okulu istiyorsanız ona göre çalışmalı ve sınavlara hazırlanmalısınız. İşinizi şansa bırakmayın 🙂