Moda Kendini Tekrarlıyor!

Son yıllarda moda sektöründeki üretimin hızlı ve kolay hale gelmesiyle çok hızlı değişen moda sektöründe neredeyse her sene ve her sezon yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Moda eski çağlardan beri, ismi konulmamış olsa da var olan bir olguydu. Her uygarlığın kendine özgü bir giyim tarzı vardı. Günümüze gelene kadar her yıl değişime uğradı hatta şimdilerde bir eskiye dönüş yaşandı.

Tayt geçmişten günümüze gelmiş ve kadınların hayatında kalıcı bir yer edinmiştir. Yine aynı şekilde büstiyer bu güne gelmeyi başarmış ve trend yaratmakta büyük bir önem kazanmıştır. Sadece günümüze gelene kadar çeşitlenmiştir.

İstanbul için bakacak olursak modanın tüm çeşitleri için konuşabiliriz. Şöyle bir dışarı çıktığımızda herkesin aslında kendi modasını yarattığını görebiliriz. Kimi eskiye dayanan vintage dediğimiz giyim tarzına uyar, kimi daha günümüz tarzına yakın sokak stili modasına uyar.

1900’lü yıllardan 2000’li yıllara gelene kadar denenmiş tüm akımlar hala ufak değişikliklerle hayatımıza girmeye devam etmektedir. Bu dönüş ve herkesin modayı kendine uydurarak giymesi kafa karışıklıklarına da sebep oluyor. 90’lı yıllarda ortaya çıkan sokak stili modası yani kare gömlek, yırtık kot, bol t-shirt erkekler ile birlikte bayanlarında tercih ettiği giyim tarzları arasında hala yer almaktadır.

Tüm bu geri dönüş yaşanırken kumaşlarda, kesim ve modellerde yaşanan değişimler gayet modern şekildedir. Gün geçtikçe üretimler artsa da üretilen şeyler daha önceki yıllardan esinlenerek yapılmaktadır. Modacılar bu durumu rahatlıkla takip ederken, bizler yakalamakta güçlük çekebiliyoruz. Sürekli değişen modayı yakalamaya çalışmak yerine gerekli bilgiyi edinip yine kendimize en yakın bir tarzı benimseyerek içinde rahat ve mutlu ettiğimiz gibi giyinebiliriz.