İkili İlişkilerde Araya Sıkışan Çocuk !

Küçükken hayat çok kolay gelir, sizi çok severler ve her istediğinizi ellerinden geldiklerince almaya çalışırlar, canlarısınızdır, kanlarısınızdır onların. İşte şimdi “onların” sizin hayatınızda hangi kısımda olduğunu konuşacağız.

Aslında bu konuşma siz daha çok küçükken başlamıştır. Genellikle eve gelen misafirler size bu konuşmayı yaparlar ve size o zor soruyu sorarlar. “Annenini mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı? ” derler .Uzun uzun düşünürsünüz birisi sizi doğuran, her anınızda yanınızda olan, gece hastalandığınızda koltukta sizi beklerken uykuya dalan annenizdir. Size yemekler yapan, hayatı öğreten kişidir anneniz. Bir diğer kişi ise, o yemekleri yemenizi sağlayacak, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak parayı kazanabilmek için gece gündüz çalışan, işten kalan her boş anını sizinle geçirmeye çalışan sizi sürekli düşünen ve sizi seven babanızdır.

Nasıl seçim yapılabilir ki ikisinin arasında ? Tabiki yapılamaz, bu olay yaşımız küçük de olsa büyük de olsa değişmeyecektir. Bu yüzden ” ikiside ” diye kısa ve geçiştirici bir cevap veririz küçükken, peki ya büyüdüğümüzde hangi cevabı veririz ?

Büyüdüğümüzde her şey daha da zorlaştığı için hayatınızda ki seçimler de zorlaşmış olacaktır. Okulunuz, arkadaşlarınız hatta bazen zorunlu olarak aileniz konusunda da seçim yapmanız gerekir ve bu seçim sizin için en zor karar olucaktır. Çünkü aileniz kendi hayatlarında yaşadıkları sorunları size yansıtmış ve bu olaylar da sizi de etkisi altında bırakmıştır.

İlk etapta herkes gibi sizde onların arasını düzeltmeye ve onlarla konuşmaya çalışacaksınız. Ancak bu durum işe yaramazsa kendinizi bir odada bulacaksınız ve duvarda “Adalet mülkün temelidir.” yazacak. İliklerinize kadar korkuyu hissedeceksiniz ama elinizden bir şey gelmeyecek, anneniz ve babanızın yanında olan iki Avukat ve tek başına duran Hakim’e annemle babamı ayırmayın demek isteyeceksiniz. Ama her şey bittikten sonra fark ediceksiniz.

Anneniz ve babanız sizi birbirleriyle alakası olmadan severler siz onların çocuklarınızdır. Canınızdır her şeyden önce kanınızdır. Onların ayrılması sizi ayırmaz ve zaten sevgi yoksa, anlaşmazlık varsa onlar için en doğru olan zaten budur.

Aile Hukuku konusunda uzman avukatlar, boşanma öncesi ve sonrası psikologlar, yakın akrabalarınız hepsi size destek olmaya çalışır, içinizden geçenleri hiçbiri tam anlamıyla bilemez ama belki bir nebze acınızı azaltır. Hiçbir çocuk anne babasının ayrılmasını istemez. Sıcak bir aile ortamı her çocuk için gerekli ama bu artık sağlanamıyorsa boşanmalar da kaçınılmaz oluyor.

Küçükken ve hatta büyükken cevabını vermekte zorlandığımız bu sorunun cevabını ve seçim yapmaya zorlanışımızı hatırlatırız, şimdi benzer bi soru daha sorulmuştur, annenle mi babanla mı kalmak istiyorsun, hakimler boşanma davalarında belli bir yaşa gelmiş çoçuklara ve genç kişilere buna benzer bir soru soruyorlarmış, maalesef bu sorunun cevabını da hala bilmiyorum, yine benzer bi cevap vereceğim, her ikisi de yanımda olsun.