Ev Yapımı Kolay Mobilya Cilası

Ahşap kolayca temizlenmesinden ve bakımının çok zor olmamasından dolayı mobilya sektöründe tercih edilmektedir. Ahşap mobilyalarda karşılaşılan en önemli sorun mobilyaların parlaklıklarının gitmesidir. Ahşap mobilyaları seviyor ,evinizde bulunduruyor  ve mobilyalarııza değer veriyorsanız, o zaman sık sık bu mobilyaları cilalama ihtiyacı da duyuyorsunuzdur. Piyasada satılan cilalama ürünlerinde mumlu maddeler vardır. İsterseniz evinizde salata sosu yapar gibi, mobilya cilası yapabilirsiniz. Yapacağınız mobilya cilası ile ahşap eşyalarınızı parlatmanın yanısıra onları temizler, beslersiniz. Aynı zamanda doğal bir cila olacağı için kimyasal hiç bir madde olmadığından dolayı, sağlık açısından hemde bütçe açısından rahat edeceksiniz.

Mobilya cilası yapmak için gerekli malzemeler:

3/4 su bardağı zeytinyağı

1/4 su bardağı damıtılmış beyaz sirke

1 tatlı kaşığı limon suyu

Fincan ve ölçme hunisi

Küçük plastik kap

Yapılışı:

Bir ölçüm kabı ve huni ile birlikte malzemeyi toplayın. Kabınızın püskürtme özelliğinin de olması gerekiyor. Bunu gözönüne alarak kabınızı seçin. Kabınıza önce zeytinyağını ilave edin. Ardından sirkeyi koyun. Zeytinyağı, ahşap mobilyalarınızı beslerken, sirke temizlenmelerini ve yenilenmelerini sağlar. Karışımın içine bir tatlı kaşığı limon suyunu ilave edin. Limon suyu, ahşap üzerindeki lekeleri giderir ve nemlenmesini yardımcı olur.

Kullanmadan önce karışımı iyice çalkalayın. Bir yumuşak bez ile az miktarda ahşaplarınıza uygulayın. Ardından kuru bir bezle mobilyalarınızı silin ve kurumasını sağlayın. Ahşap mobilyalarınızın yenilendiğini göreceksiniz. Karışım kaldıysa, ağzı kapalı bir kavanoz içinde buzdolabında saklayın. Böylece tazeliği gitmemiş olacak ve daha sonra yine kullanabilirsiniz.