Ev Taşırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evimizi muhiti iyi değil, artık dar geliyor veya kirası çok gibi gerekçelerle evi taşımaya karar veririz. Evinizi taşımadan önce yapacaklarınızı planlamalısınız. Eşyalarınızın daha az zarar görmesi için plan işe yaracaktır.

Taşınacağınız evi sonunda buldunuz ve taşınmaya karar verdiniz. Fakat yeni eve taşınmak çok zahmetli bir iş olduğu için, belli bir düzen ve disiplin içinde yapılmadığı zaman size maddi ve manevi hasar verebilir. Bu sebeple pratik çözümler üretmek ve planlı çalışmak sizi rahatlatacaktır.

Temizlik: İlk yapmanız gerekenlerin başında gelmektedir. Evinize taşınmadan önce kesinlikle ön temizlik yapmalısınız. Çünkü eve eşyaları koyduktan sonra temizlik yapmanız güçleşecektir. Ayraca temizlik yaparken acele etmemelisiniz. Çünkü acele ederseniz belinizi zorlayabilirsiniz. Ayrıca hızlı temizlik yaptığınızdan dolayı elektirikte kalabilir üşütebilirsiniz. Evin korniş, kombi, elektrik gibi tesisat işleri, boya badana işlerini de taşınmadan yapmalısınız.

Malzemeler: Evinizi taşımadan önce bazı malzemelerinizi götürmeniz iyi olacaktır. Bunlar tornavida, kontrol kalemi (elektrik tesisatı için), koli, paket ipliği, koli bandı, makas, kalem, gazete ya da  ambalaj kâğıtlarını önceden hazırlamalısınız. Malzemeleri önceden götürmeniz taşınırken size vakit kazandıracaktır.

Paketleme: Evdeki mutfak, giysi, kitap ve süs eşyalarını güzel bir şekilde paketlemelisiniz. Çünkü düzenli bir şekilde eşyaları kolilere yerleştirmek, hem sert darbelerden ve eşyalarınızı tozdan koruyacaktır. Ayrıca üzerine içinde ne olduğunu yazarsanız evinize yerleşirken size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kırılacak eşyalarınızı gazete kâğıtlarına sararak yerleştirmeniz eşyalarınızın kırılmasını engelleyecektir. Koli bandı ile daha sonra taşırken açılmayacak şekilde iyice yapıştırınız. Kolilerin üzerine içinde ne olduğunu yazınız. Bu evinizi yerleştirirken çok büyük kolaylık olacaktır ve olası dağınıklığı azaltacaktır.

Mobilya : Ev taşımanın en zor yanlarından biri de mobilyaları söküp takmaktır. Bunun için tecrübeli birinin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Çıkardığınız vidaları da poşetlere koyarsanız kaybolmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca gardrobunuzun parçalarının içlerine hangi parça olduğunu kalemle yazmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Beyaz Eşya ve Elektronik  Eşyalar: Dikkat edilmesi gereken büyük ve ağır eşyalar çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi eşyalardır. Fakat bunlar bir buzdolabı kadar zor taşıma işlemi değildir. Bir kişinin sırtlayarak götürebileceği ağırlıktadır. Çamaşır makinesi taşımadan önce dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Buzdolabında yapıldığı  gibi elektrik kablosunun sabitlenmesi, su borularının içinde bulunan suyun tamamen boşaltılması ve içinin boşaltılmasını sayabiliriz. Ayrıca çamaşır makinesinin üst kapağında ağır malzemeler mevcuttur. Çamaşır makinesinin sabit çalışır olması için yapılmış bu ağırlık  sökülerek makine hafifletilir. Böylece daha güvenli bir taşıma işlemi yapılır.

Fazlalıklar: Bir gün lazım olur düşüncesiyle bir kenara biriktirdiğiniz süs eşyası, giysi, kutu broşür gibi fazlalıkları taşınırken kesinlikle atın. Sürekli eşinizle tartışma konusu olan ve hiç lazım olmadığı halde kullanmıyorsanız onlardan tamamen kurtulun.

Sağlık: Taşınırken en çok yapılan hatalardan biri de çok aceleci davranmaktır. Bu da ağır kaldırarak belimizi zorlamak gibi ya da  ters bir hareket yaparak belinizi riske atmamalısınız. Üşütmek, terlemek, cereyanda kalmak gibi hastalığa neden olacak olaylardan uzak durun. Taşınma esnasında sağlık malzemelerini bulmanız zor olacağı için kolonya, yara bandı ve pamuk türü malzemeleri önceden yanınızda almanızda yarar vardır.

Yardım:  Ev taşırken yardım alabileceğiniz arkadaşlarınızın  yanınızda olması sizi rahatlatacaktır.  O gerginlik sırasında olabilecek kazalardan ötürü eşiniz veya çocuklarınızla tartışmamalısınız. Çünkü zaten herkes o amaç için uğraşmakta. Ayrıca çocuklarınıza taşıyabilecekleri yükten fazla eşya taşıtmamalısınız.

Evden Eve Nakliyat firmaları: Hiç bir nakliye firması siz el sürmeden eşyalarınızı taşıyamayacağı için mutlaka ön hazırlık yapmalısınız. Giysilerinizi, yatağınızı, battaniye ve yorganlarınızı bir çarşafla bağlayabilir veya hurçlara koyabilirsiniz.  Eşyalarınızın düzenli ve hasar görmesini engellemek için çalışanları yönlendirebilirsiniz. Nakliyat hizmeti için  ev ve ofis taşıma hizmeti de veren https://www.asenturnakliyat.com.tr/ firmasından detaylı bilgi alarak evinizi yeni adresinize taşıtabilirsiniz:

Eski ev:  Eski evinizi de taşındıktan sonra temiz bırakmalısınız. Böylece sizden sonra taşınacak insanlara da temiz bir yer bırakmış olursunuz. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına da yapmamalısınız.  En son olarak  doğalgaz, elektrik, suya gelen bütün borçlarınızı ödeyerek ilgili yerlerden makbuz almanız ve bunu yeni ev sahibine ibraz etmeniz her açıdan sizin için iyi olacaktır.