Engin Günaydın Kimdir?

ENGİN Günaydın, 1972 doğumlu ünlü bir tiyatro oyuncusudur. “Bir Demet Tiyatro”da zabıta İrfan karakteri ile kendisini izleyicilere sevdirmiş ancak şüphesiz en büyük çıkışını “Avrupa Yakası”nda Burhan Altıntop rolüyle yakalamıştır. Engin Günaydın, 29 Ocak 1972’de Tokat’da doğmuştur. Lisede, her sene yapılan okullar arası tiyatro yarışmasında aldığı ödül sonrası, jüri üyelerinin Günaydın’ı konservatuara gitmesi yönündeki ısrarlarıyla oyunculuk hayatının ilk tohumları atılmış oldu. Bir Demet Tiyatro ile televizyon hayatına başlayan, Aşkım Aşkım ve Zaga’da İngilizce dersleri ile daha geniş kitlelere kendini tanıtan Günaydın 2004 yılında Burhan Altıntop rolü ile Avrupa Yakası’nda patlama yaşar.

O da işini severek ve isteyerek yapmıştır. Oynadığı son dönem dizisi olan Galip Derviş, dedektif rolünü kendisi baya benimsemiştir. Dizinin konusu diğer dizilere göre biraz daha farklıdır. Galip Derviş, sayısız fobi ve takıntılarıyla zaman zaman komik durumlara düşse de; belki de görüp görebileceğiniz en şaşırtıcı, en akıl almaz, en zeki adamdır. O bir dahidir. Ancak bir sabah gelen bir haberle bütün dünyası tepe taklak olmaktadır. Hayatının aşkı karısı Belgin’i, arabasına konulan bir bombanın patlatılması sonucu, sonsuza dek kaybeder. Bu korkunç travma yüzünden, Derviş’in bütün takıntı ve fobileri katlanarak geri döner. Oturmadan önce koltuk siler, bir yeri tutmadan önce eldiven giyer, ayakkabısı ile bile bir yere basarken tedirginlik hisseder.

Galip Derviş açığa alınır. Baş komiser İzzet, Derviş’i çekip çevirmesi, toparlaması için hemşire Hülya’yı tutar. Derviş, her ne kadar artık fiilen polis olmasa da, üstün zekası, yeteneği ve Hülya’nın desteğiyle; teşkilata gelen önemli, çözümsüz davalara danışmanlık yapmaya başlar. Derviş, çözdüğü her olayda tekrar polisliğe iade edileceğinin hayalini kurarken, karısının katilini aramaya devam eder. Bugüne kadar çözemediği tek olay budur. Ama ne olursa olsun karısının katilini aramaktan asla vazgeçmeyecektir.

Engin Günaydın’ın dizideki rol arkadaşları; Algı Eke, Ersin Korkut, Deniz Türkali, Levent Öktem, Ege Gürel, Barış Başar, Orhan Güner olmaktadır. Başarılı bir ekip oluşturarak bu gizemli olaylar çemberini çözebilecekler mi? Nasıl Çözebilecekler? Henüz izlemediyseniz hem polisiye hem komedi türünde olan bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. İzlerken düşündüren aynı zamanda da güldüren diziler bulmak kolay değil! Siz hazır bulmuşken en iyisi böyle başarılı isimleri, bir izleyin derim. Şimdiden iyi seyirler… 🙂