Çocuklarımızla Kaliteli Zaman Nasıl Geçiririz?

“Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin” sözünü bir çok kez duymuşsunuzdur. Ya çocuğunuzun öğretmeninden yada uzmanlardan. Peki kaliteli zaman nedir? Kaliteli zaman çocuğunuzla sizin başbaşa kaldığınız zamanlardır. Bu vakitleri nasıl değerlendirebiliriz. Beraber yemek yapmak, top oynamak, evcilik oynamak, yatakta şakalaşmak gibi basit şeyler bile çocuğunuzun mutlu olmasına yetecektir. Geçireceğiniz zamanlar aranızdaki bağı güçlendireceği gibi kendisini güvende, huzurlu ve mutlu hissedecektir.

Çocuklarınıza şu soruyu sorabilirsiniz en mutlu olduğun an nedir? Siz belki ona çok istediği bisikleti, bilgisayarı, telefonu aldığınızda çok mutlu olduğunu düşünüp bunları söyleyebilirsiniz. Çocuklar ise ailelerinle geçirdikleri en küçük anı bile onların üstünde tutmaktadırlar. Ebeveyn olarak onlara ayıracağımız küçücük vakitler bile onlar için çok kıymetli.

Değişen hayat şartları neticesinde hem anne hem baba çalışmak zorunda. Çalışırken onlara iyi bir gelecek hazırlamak, daha iyi imkanlarda yaşatmak en büyük gayemiz. Ama bunu yaparken onlardan ilgimizi, sevgimizi eksik etmeyelim. Zaman o kadar çabuk geçiyor ki bir bakmışsınız çocuğunuz yetişkin olmuş.   O zaman aradaki o uçurumları kaldırmanız için artık çok geç.  Bu yüzden çocukluk dönemi her insan için en önemli süreçtir.

Çağın şartlarından dolayı sokakta oynayan çocuk görmek artık nerdeyse imkansız hale geldi. Şimdi çocuklar sokakta oynamak yerine, bilgisayarda oynamayı tercih ediyorlar. Bilgisayarda aşırı vakit geçirmek onları asosyal bir hayata sürüklüyor. Aile bireyleri de buna göz yumuyor ve beni rahatsız etmesinde düşüncesindeyse eğer çocuklarınız zamanla sizden uzaklaşacaktır. Ve sanal arkadaşlarla kendini mutlu etmeye çalışacaktır. Her ne kadar hepimiz hayat koşturmacası içindeysek bile çocuklarımıza zaman ayırmalıyız. Çocuklarımız en kıymetlimiz, canımız, herşeyimiz en değer verdiğimiz varlıklar.

Çalışan annelerin işi daha zor bu konuda. Çalıştığı için çocuğunu ya bir anaokuluna yada bakıcıya bırakmak zorunda. Tüm gün çocuğu onu görmediği için özlemektedir. Anne hem gündüz çalışmakta ve eve gelincede ev mesaisi başlamaktadır. Yemek, çamaşır, ütü derken yorgun düşmektedir.  Ama yapacağınız hiç bir iş çocuğunuza yarım saat ayırmaktan önemli değildir.

Çocuğunuzun ilgi alanları varsa şarkı söylemek, top oynamak, resim yapmak gibi. Bu ilgi alanları ile ilgili vakit geçirebilirsiniz. Eğer yabancı dil biliyorsanız bu İngilizce, Almanca , Fransızca olur farketmez. Oyunlarla dil öğretebilirsiniz. Bu hem eğlenceli olacaktır, hem de çocuğunuz bir şeyler öğrenecektir. Siz çocuğunuzla ne yaparsanız yapın farketmez onun yanında olmanız yeterli. Siz yeterki sevginizi ve ilginizi gösterin. Çocuklar herşeyin farkındadırlar.  Yeterki isteyin…