Bebek Maması Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için hazırladığınız mamaların, kıyafetlere, döşemelere ve halılara dökülmesi kaçınılmazdır. Leke oluştuğunda hemen temizlemezseniz bu lekeleri çıkarmak oldukça da zordur. İşte size temizlik uzmanlarından pratik bebek maması lekelerini temizleme önerileri…

  • Bebek maması lekelerini kıyafetlerden çıkarmak

Bebek maması, bebeğiniz ya da sizin kıyafetlerinizde leke yaptıysa, bu tür lekeleri, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı veya amonyak gibi alkalin solüsyonlarıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Öncelik olarak lekeli alana soğuk su dökün. Bir çorba kaşığı bulaşık, çamaşır deterjanı veya amonyağı ıslak beyaz bir bez üzerine koyun. Nazikçe lekeye sürtün. Beş dakika bekleyin, sonra bir kez daha soğuk su ile yıkayın. Son olarak çamaşır makinesinde normal yıkama yapın.

  • Bebek maması lekelerini döşemeden çıkarmak

Bu lekeleri zemin döşemelerinden çıkarmak için bulaşık deterjanı kullanmanız önerilir.
Bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı iki fincan soğuk su ile karıştırın. Temiz beyaz bez kullanarak, karışımı lekeli alanı silmek için kullanın. Leke yok olana kadar tekrarlayın. Deterjan artıklarını, temiz, ıslak bir bezle silerek durulayın.

  • Bebek maması lekelerini halıdan çıkarmak

Bebek maması nadiren halıda bir leke bırakır ancak su ile hemen temizlenmesi gerekir. Eğer dökülen mamayı hemen temizlemezseniz, halıda leke oluşmasına neden olur.

Lekeyi ılık su ve temiz havlu ile tekrar tekrar silin. Lekeli alanı bastırarak silmemeye dikkat edin, bu lekenin daha da derine inmesine neden olabilir.