Vize almak için gereken belgeler nelerdir?

Özellikle yurt dışı çıkışlarda vize alınması gerekiyor gibi ifadelerle karşılarız. Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli izini ifade etmektedir. Vize, pasaporta, onu kullanarak ülkeye girilebilmesi için yapılan onaydır. Belgeyi geçerli sayma ve giriş çıkışta sorun olmadığını belirtmektedir. Pasaportu veren otoriteyi yani devleti tanıma anlamı da taşımaktadır. Bu nedenle gideceğiniz ülke için vize almanız gerektiği durumlarda, sizlerden bazı bilgi ve belgeler istenmektedir. Vize almak için istenen belgelerin bir kısmı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de aşağıdaki belgeler her ülke için genelde ortaktır. Ön bilgi olması için vize için hangi belgeler gerekiyor bir bakalım.

  • Pasaport (en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
  • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
  • Vize türüne göre Şirket Evrakları (imza sirküsü, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi)
  • Dilekçe
  • Otel Rezervasyonu
  • Uçak Bileti Rezervasyonu
  • Davetiye
  • Banka hesap dökümü
  • Seyahat sağlık sigortası

Vize Başvurusu yapmak için sizlere danışmanlık hizmeti sunabilecek bir çok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bununla birlikte doğrudan ilgili ülkenin konsoluklarını arayarak daha detaylı bilgi edinmeniz de mümkündür. Vize için gereken belgeler ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili ülke sayfalarını ziyaret ederek her ülke için gerekli vize başvuru şartlarını, vize için gerekli ödemeleri inceleyebilir ve vize başvurusu yapabilirsiniz. Bazı ülkeler için elçiliğe gitmeden vize başvurusu yapabileceğiniz seçeneklerde mevcuttur.

Vize Başvurusu yaptığınız zaman bir güncelleme e-postası alırsınız. Eğer e-posta kullanmıyorsanız veya ulaşma imkanınız sınırlı ise, böyle durumlarda, ayrıntılı takip bilgilerine ihtiyaç duyuyorsanız, doğrudan telefonunuza gönderilen SMS ile güncelleme almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu hizmetten yararlanmak için, soyadınız ile birlikte vize başvurusu merkezi tarafından verilen faturada, makbuzda bulunan referans numarasını kullanabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise, ilgili temsilciliklerin web sitesinden, vize başvuru sorgulama sayfasından, size verilen bilgileri girerek, vize başvurusu sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer bu tür detaylar ile uğraşmak istemiyorsanız yada bu işler uğraşmak için yeterli zamanınız yoksa, vize başvurusu işlemlerinizi sizin adınıza takip edecek, vize başvurusunun her aşamasında size destek olabilecek vize başvurusu danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. Bu şekilde hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hemde bilen birinden destek almış olursunuz.