Tezgah Temizliği

Ev temizliği olarak genellersek ucu daha açık olacaktır. Sonuçta kadınlar aynı zamanda tüm evlerinin temizliğinden sorumludur. Onların da en büyük yardımcılarının tabii ki eşleri olduklarını düşünüyorum. En azından fazla kirletmeyerek… Temizlik düzenli aralıklarla yapılmalıdır. onun haricinde temiz evi temizlemek bir tür rahatsızlık oluşturabilir. Hem kullanılan temizlik malzemelerinin içinde bulunan kimyasallara daha fazla maruz kalmak hem temizliği yaparken yorulmak, bel ve boyun ağrısı oluşumu gibi rahatsızlıklar… Mutfaklarımız belki diğer odalara nazaran her zaman bir tık daha temiz ve hijyenik olmalıdır. Bunun nedeni de tabii ki orada yemek yapılması ve yenmesidir. Hijyenik tezgahlara veya temizlenmesi kolay olan tezgahlara örnek verecek olursak asmermer belenco mutfak tezgahı sizlere gönül rahatlığıyla önerebilirim. Dekoratif açıdan da tercih ederek mutfağınıza güzel bir hava katmış olacaksınız.

Tüm bunlar dışında gerçek anlamda kirli alanlar için kullanacağınız malzemeleri mutlaka bir eldiven ve bir maske takarak kullanmalısınız. Havasını bile solumanız ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bazen tezgah üzerine böcek gelmesin diye kullandığınız veya tezgahınızın bir köşesine bıraktığınız kapsüller sizlere de aynı zararı verebiliyor. Özellikle evinizde küçük bir çocuk varsa kesinlikle bu tarz ürünler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Eğer böcek getirecek kadar kirli bir alan varsa önce tamamen temizlenmeli ve doğal yöntemler ile böceklerin gelmesi engellenmelidir. Aynı şeyler tezgahlarınız için de geçerlidir.

Çok fazla kimyasal ürün kullanarak kesinlikle tezgah temizlememelisiniz. Sonuç olarak tüm yemeklerinizi orada yapacağınız için kadar durularsanız durulayın kokusu bile sinse yemeklerinizi etkileyebilir. Gelelim şimdi nasıl temizleneceğine… Yaz aylarının gelmesiyle karıncalar tezgahlara üşüşebilir. Bunun olmaması için tezgah üzerinde bulaşık ve yemek artıkları bırakmamanız gerekiyor. Olur da gelirse onları öldürmek yerine bu alanlara limon koyarak onları uzaklaştırmanız yeterli olacaktır. Bol su ve bulaşık sabunu kullanarak düzenli olarak temiz bir bezle silmeniz her zaman için en iyisidir. Birçok kimyasal ürün üreticileri kendi ürünlerini satabilmek için tabii ki sizleri bu ürünlere teşvik edici reklam kullanacaktır ancak yan etkileriyle karşılaşmak bile istemezsiniz. Bu ürünler o kadar tehlikeli ki dışarıya verdiği kokunun günlerce çıkmaması tam da bu yüzdendir. Biz ona temizlik kokusu değil tamamen tehlikenin kokusu diyoruz! Her zaman su ve doğal bir bulaşık sabununun sizin için en sağlıklısı olacağını unutmamanız dileğiyle…