Telmessos Efsanesi

Eski adı Telmessos olarak bilinen Fethiye şehrinin efsanevi isminin buradan geldiği söylenen Fethiye, bölgedeki diğer kentler gibi, Anadolu’nun en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Güneş Tanrısı diye bilinen Apollon’un kurduğuna inanılıyor ve Fethiye yada eski adıyla Telmessos Likya döneminde önemli bir kehanet merkezi olan Kehanet babadan oğula geçen bir ayrıcalıktır.
Telmessos’lu kahinler kehanette bulunacakları zaman kayaların üstüne çıkar Akdeniz’in mavi sularından ilham alırlarmış. Bu sebepten dolayı Fethiye’ye ait efsaneler oldukça fazladır
Efsaneye göre;Tanrı Apollon, Finike Kralı Agenor’un güzeller güzeli kızlarından birini sevmiş. Bir tanrı olduğu için ölümlü bir insanoğluna sevgisini söylemekten çekiniyormuş Apollon’da Sevdiği Kıza bağlı sadık bir köpek olmakta bulmuş çareyi. Çok utangaç olan bu güzeller güzeli kıza küçük sevimli bir köpek biçiminde yanaşmış. Kız kendisine alışınca genç yakışıklı bir delikanlıya dönüşmüş ve kızın sevgisini kazanmış ve evlenmişler. Bu evliliklerinden bir oğulları olmuş adını; Likya dilinde ‘’Aydınlık Ülke ‘’ anlamına gelen Telmessos koymuşlar.
Bu sebepten dolayı bazı rivayetlere göre Fethiye şehrinin efsanevi isminin buradan geldiği söylenmektedir.