Parke Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evimiz de ve birçok bulunduğumuz yerde hiç kurtulamadığımız böcekler parke de bulunabiliyor.Can sıkıcı bu küçük düşmanlardan kurtulmak için birçok şey denemiş olabiliriz.Yada bu küçük böcekler laminat parkelerimizden de geliyor olabilir.Peki laminat parkelerimizi bu düşmanlardan kurtarmak için ne yapabiliriz.

Öncelikle zemin döşemesinde gezen bu parkeleri tanıyalım.Bu küçük krem yada beyaz renkli böceklere termit deniliyor.Doğru bildiğimiz ama aslında yanlış olan bir şey var ki bu termitler parkelerden oluşmuyor aslında evet parkelerden oluşuyor ama bizim burada demek istediğimiz kalitesiz,güvensiz yada ucuz parkelerin yapısından oluşuyor.Bu termit böcekler parkelerin üzerinde gezmekten ziyade parkelerimizi içten kemirerek belirli yerlerde çöküntü oluşturuyorlar.

Peki farkettikten sonra ne yapmalıyız?

Bu noktada üzülerek söylemek isterim ki işiniz biraz zor! Kendileri küçük olabilir ama verdikleri hasarlar bir hayli büyük oluyor. Şunu tekrarlamakta fayda var ki ucuz ya da markasız parkelerden kaynaklanan bir durumdan daha ziyade nemli kalan parkelerden de bu sonuçlar çıkıyor. Bir parke neme nasıl maruz kalır hepimiz biliyor olsak da kısaca bahsedeyim. Su baskınına uğrayan parkeler, suya maruz kalan parkelerin yeterince kurutulmaması ve yanlış temizlik ürünlerinin kullanılması gibi birçok neden nemi oluşturabiliyor.

Dediğimiz gibi bu böceklerin kendisi küçük ama marifetleri büyük, özellikle size para ödetmek istedikleri çok aşikar. Eğer böceklerin oluşturduğu hasar küçük boyuttaysa, deliklerin bulunduğu bölgelere böcek ilaçlama için spreyi uygulanır. Sprey uygulaması yapıldıktan sonra 2-3 ay beklenip delikler daha sonra doldurulmalıdır.

Bu uygulama yapıldıktan sonra da şikâyetleriniz devam ediyorsa bir diğer etken olarak pencerelerinizden gelen diğer böcekler bu durumu tetikliyor olabilir. Besin olarak kullanılan malzemeler ise evinizdeki masif ürünler oluyor bu nedenle sürekli kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak özetlemek gerekirse parkelerinizin yapısından çok çevresel faktörleri daha önemli bir unsuru oluşturuyor. Laminat parkelerinizi 2-3 haftada bir detaylı olarak gözle incelemenizi, halı ile üzeri kapatılmış zeminlerin arada havalandırılmasını ve tekrar deliklerin var olup olmadığının kontrol edilmesi önemlidir.

Ümraniye Böcek İlaçlama Firması SCT ile evinizi ilaçlatabilir ve böceklerden kurtulabilirsiniz.