Koltuk Sevdası Dizisi Yayından Kaldırıldığının 17.yılı

TRT’nin siyasetçileri hicveden Koltuk Sevdası adlı dizisi, 12. bölümünün ardından ani bir kararla yayın programından çıkarıldı. Siyaset dünyasında yaşananları tüm çıplaklığıyla ekrana taşıyan dizinin 26 bölüm çekilmesi planlanıyordu. Ancak ilk 13 bölüm için anlaşma imzalayan TRT yönetimi, dizinin 12. bölümde durdurulmasına karar verdi. Kurumun aylık dergisinin nisan sayısında üç sayfa haberi yapılan ve “İzleyicinin gözdesi” diye lanse edilen dizinin apar topar kalkması şaşkınlık yarattı.

11 yıl önce yazmış

Bütün metinleri TRT Denetleme Kurulu’ndan geçen dizinin “genç kesimi ve bazı kişileri ürküttüğünü” ifade eden dizinin yazarı Sulhi Dölek, kararla ilgili olarak şunları söylüyor: “Dizi başladığında herkes ‘TRT böyle bir diziyi nasıl yayınlıyor’ diyordu. Ben de ‘Çok şey değişti’ diyordum. Demek ki değişmemiş. Kimsenin hükümeti devirmek gibi bir niyeti yok. ‘Benim memurum işini bilir” sözüyle başlayan dibe vurmuş siyasi yaşam tablosuna ayna tuttuk. Hikayeyi 11 yıl önce yazdım, elbette günümüzdeki siyasi tavırlarla benzerlik gösterecek.”

26 bölümü bekleniyordu

TRT’nin nisan ayı programına göre her cuma akşamı saat 21.45’te ekrana gelmesi gerekirken sona erdirilen dizinin yapım şirketi Bugay Yapım’ın koordinatörü Asaf Köksal da karara çok şaşırdığını söylüyor. Köksal, “26 bölümlük sinopsis onaylanmıştı. Gerekçe çok anlamsız geldi” diyor.

TRT Genel Müdürü Yücel Yener ise konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Haberim yok. Sadece dizideki genel müdür karakteriyle ilgili senaryonun gereğinden fazla uzadığına karar vermiştik. 13. bölümün yayınlanması için harekete geçeceğim.”