İnşaatta Kullanılacak Malzemeler

Son dönemlerde inşaat sektöründe hızlı bir artış yaşanmaktadır. Milyonlarca lira maliyet ile yapılan yüksek katlı yapılarla birlikte inşaatlarda tercih edilecek malzemeler büyük önem taşımaktadır.

İnşaata başlamadan önce hangi malzemenin kullanılacağı ve marka tercihinin ne yönde olacağı planlanması gerekir. Kaliteli ve kendini ispat eden yapı malzemelerin tercih edilmesi inşaat sırasında meydana gelecek kötü olayların önüne geçebilmektedir.

Beton, demir, çelik, çelik hasır, çelik lama ve dış cephe mantolama malzemeleri inşaat yapmak isteyenler tarafından özenle seçilmelidir. İnşaatta kullanılan araç ve diğer malzemelerin kalitesi inşaata ayrı bir değer katacak ve verilmiş olan hizmetin de kalitesini ortaya koyacaktır. Bu sebeple kullanılan her yapının kalitesi her açıdan önem taşımaktadır.

İnşaat yapımında kullanılacak beton ve demir seçimleri, binanın depreme olan dayanıklığı ve temele verilen ağırlığı etkilerken, ısı yalıtım malzemelerinin seçimi de özellikle ev sahipleri için büyük önem taşıyor.

İnşaat yapımında kullanılacak beton ve demir çeşitleri binanın deprem gibi doğal afetlere dayanıklılığını ve temele verilen ağırlığı etkilemektedir. Isı yalıtım malzemelerinin seçimi de ev sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Isı yalıtım malzemeleri; hafif, kokusuz, su ve nemi yok edebilmeli bakteri ve haşerelerin yuva yapmasını engellemelidir. Çürümeye karşı dayanıklı olmalı ve yanıcı olmamasına özen gösterilmelidir.

Ayrıca inşaatlarda kullanılan betonlar da ısı ve ses yalıtım ile çevre güvenliğini doğrudan etkilemektedir.

Son zamanlarda inşaat yapımında kullanılan malzemelerin kontrolü ile ilgili çıkarılan yönetmelikler neticesinde göre denetçiler; yapılan şikayet üzerine numune almakta ve belge kontrolü yapmaktadır.