Hobi Edinmek İçin Neler Yapabiliriz?

Öncelikle hobi nedir? Hemen hemen herkesin aklında bir çağrışım yaratır. Hobi, kişilerin asıl meslekleri ve uğraşları dışında severek yaptığı veya yaparken mutlu hissettiği bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirirken önemli olan tüm stresimizi alması ve dinlendirmesidir. Ayrıca boş vakitlerimizi daha kaliteli geçirmemizi sağlar. Örneğin Diyarbakır Bekçilik Kursu’nda eğitim alıp bekçi olan kişiler hobi olarak spor yapabilmektedir.

Birçok kişi kendine göre hobi sahibi değil midir? Aslında herkes asıl meslekleri haricinde farklı şeylerle de ilgilenmez mi? Bunlara örnek verecek olursak müzik dinlemek, kitap okumak, dizi-film takip etmek vs. birçok aktivite hobi çatısı altında bulunmaktadır.Bu eylemleri gerçekleştirebilmemiz için artı bir çaba sarf etmeyiz. Zaten en genel yaptığımız şeyler olduğu için kolaylıkla bu hobileri edinmiş oluruz.

Ama gelelim sonradan öğrenebileceğimiz ve artı bir çaba gerektiren hobilere.. Bu gibi hobiler için eğitim almak bile gerekebilir. Mesela kişinin otomobil hobisi olabilir. Özel olarak bunun üzerine araştırma yaparak detaylı öğrenmesi gerekir. Otomobil üzerine konuşulabilecek ve yapılabilecek her konuya hakim olmadan tam olarak hobi sayılabileceğini düşünebilir miyiz? Bu durum söz konusu olduğunda ben sayılabileceğini düşünmüyorum. Bu aynı şekilde motosiklet üzerine bir hobi de olabilir. Tam olarak hem motor hakkında hem kullanımı hakkında gerekli donanımımız olmadan trafiğe çıkmamız tehlikeli olabilir. Hobilerimizi rahatlıkla gerçekleştirebilmemiz için kendimizden de emin olmamız gerekir. Hem kendimizi hem çevremizi her durumda düşünmeyi ihmal etmemeliyiz.

Alışılmışın dışında hobilerimiz olabilir. Her insan kitap okurken rahatlamaz. Aksine sıkılabilir. Bu kişiler için gezmek ve sürekli hareket halinde olmak gerekirse kimi kültürel gezilerden zevk alır kimi denize girmek, rafting yapmak isteyebilir.

Kültürel yerleri gezmek, tarihi güzellikleri görmek, İstanbul için konuşursak tüm tarihi yakından görebileceğimiz bir gerçektir. Tüm güzellikler bir arada ve biz böyle bir yerde yaşadığımız için bence çok şanslıyız.

Tüm bunlar dışında dil öğrenmek de tabii ki bir hobi sayılır. Bu da ayrı bir eğitim ve çaba gerektirir. Mesela ingilizce öğrenmenin zorluğu kişiden kişiye değişir. Kimi belirli bir süre sonra kendi çabasıyla öğrenip konuşmaya başlar. Kimi yurt dışına çıksa bile yeterince konuşamayabilir.

Tüm bu hobileri kendi yeteneklerimiz doğrultusunda seçmeliyiz. Çünkü her hobi bizi farklı bir insan yapar.Bize yeni şeyler katar. Genel kültürümüzü arttırır. Son olarak unutmayalım ki her yeni bir hobi, her yeni bir insan demektir. Hobi edinmek için gerekli özeni göstermeniz ve kendinize yeni bir kişi daha katmak için özverili olmanız dileğiyle..