Hayatımızda Teknolojinin Önemli Etkileri

Son 10 yıldır teknolojinin gelişmesiyle birlikte bazı sektörler de ciddi anlamda atağa geçti. Örneğin; hızla gelişen kentsel dönüşümden dolayı araç asansörü kullanımı artmıştır ve daha bir çok alanda teknolojiden faydalanılmaktadır. Bunlardan biri de akıllı ev sistemleri dir.

Atağa geçen sektörlerden biri de  oyun sektörüdür. Bu sektör  dünyada 70 milyar dolarlık bir rakama ulaşmakla birlikte  Milyarlarca dolar büyüklüğe sahip oyun pazarında şirketler sadece oyun lisansı satarak para kazanmıyorlar. Belli bir zaman oynan oyunlar sanal dünyada para kazandıran düzen, kazanılan sanal paralarla oyun özelliklerine göre araba  aksiyonluk eşyalar satıyor. Oyunu satan şirketler de  isteyene gerçek para vererek oyun içinde sanal para satıyor. Kısaca;  Oyun içinde oyun burada başlanıyor denebilir ve  Şirketler bu durumda milyarlarca dolar gelir elde etmeye başlıyor.

Kişiye özel bilgisayarlarda  bir ağ üzerinden  bağlanıldığı ı zaman oyunlar   tek kişiliktir  ya da bir bilgisayarda iki kişi farklı ağlar üzerinde bağlanılırdı.

Gelişen teknolojiler ile birlikte Team Viewer Gibi yada değişen yazılımlarla birlikte Bilgisayarlar birbirine bağlanınca, birlikte oynanabilir oyunlar artmaya başladı. İnternetin şahsi kullanım için yaygınlaşması ile birlikte insanlar evlerinde oturarak, dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla karşılıklı oyun oynayabilir hale geldi.

“MMORPG” türü oyunlar günümüzde;  Saatlerce ya da günlerce oyun oynayıp bilgisayarın başından kalkamayan hasta insanları kanser hastalığı gibi hastalığa benzetmek hiçte zor değil artık… İnsanlar için bağımlılık haline gelen  bir türlü başından kalkamayıp sürekli oynamak istedikleri bu oyunlar çok kullanıcılı rol yapma oyunlar günümüzde tedavisi mümkün olan akıl hastalığı olarak kabul edilmiş ve bu alanda uzmanlar yetiştirilmeye başlanmıştır.

Binlerce kişinin birbiriyle uzaktan bağlantı sağlayarak  iletişim halinde çevrimiçi olarak oynayabildiği bu oyunların içerisindeki  oyuncular kendi aralarında sohbet edebilmekte takım kurabilmekte ve birbirleriyle oynayabilmekle birlikte oyun içerisinde kullandıkları sanal eşyaları birbirlerine verebilmekte ve hatta satabilmektedir. Oyunların kendi içerisinde karşılıklı etkileşim  sunuyor olması bu oyunları sosyalleşmek adına  tercih edenlerin sayısını artırmakla birlikte  bu tarz oynayanlar ciddi derecede bağımlılıklara sebebiyet vermektedir.

Türkiye’de yaklaşık  30 milyon civarında internet kullanıcısı olduğu düşünülürse İnternet kullanıcılarının hemen hemen hepsinin sosyal medya platformları üzerinde  hesapları mevcut  Birçok ülkede benzeri oranlar oluşunca sosyal siteler üzerinden oynanabilen  oyunlar ve oyuncular  sitedeki arkadaşları ile iletişim kurabilir hale gelip biraz geliştirme ihtiyacı duyuldu. Bu oyunları oynayan kişileri yavaş yavaş  kendine bağlar hale getirdi. Tek bir oyuna tutulup aylarca, yıllarca oynamak pek görülmese de zamanının çoğunu bu sitelerde farklı oyunları oynayarak geçiren insan sayısı zannedildiğinden çok daha  fazladır.

Konuşma telefonu olarak kullanılan telefonlar oyun telefonu olmaya başladı. Dikkat ederseniz son iki senede cep telefonları yerlerini akıllı cihazlara devretmeye başladı. Tablet denilen dokunmatik ama telefon ekranından daha büyük ekranlara sahip cihazların da yaygınlaşmasıyla birlikte mobil oyun denilen basit yapılı bölümlere geçmenin kolay olduğu oyunlar geliştirildi ve onların da ciddi bağımlıları oluştu. Böylece insanların konuşma telefonları oldu  oyun telefonu…

Bilgisayarda oynanan birçok oyun artık  salonların baş köşesinde yer alan oyun konsollarında yerini aldı. Oyun konsolları televizyon ekranına da bağlanabilen, oyun oynamak için geliştirilmiş makinalardır. Bazen  CD – DVD okuyucusuna sahip cihazlardır. Oyunları Awox hd led tv ekranlarının karşısında klavye ya da mause gibi aygıtlarla sınırlı kalmadan oyun için özel geliştirilmiş aparatlarla oynamak mümkün olmaktadır.

Oyun içinde oyun oynayarak gelir elde edilen sektörler doğuyor.

Türkiye’de 30 milyon bilgisayar kullanıcısından fazlası  zamanın çoğunu  oyun oynayarak geçiren insan sayısı zannedildiğinden daha fazla olmakla birlikte  Son 10 yılda oyun sektörü ciddi oranda büyümekle birlikte  oyun sektörün dünyada 70 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı, film ve müzik sektörlerini geçtiği ciddi rakamlarla açılanmıştır.. Bu durum oyun endüstrisine önümüzdeki yıllarda daha fazla yatırım yapılacağı anlamına geleceğini akıllara  getirir. Daha fazla kar elde etmek için oyun firmaları insanları bilgisayar başında daha fazla tutmaya çalışacak olup . daha fazla oyun oynatmak için fazla reklam yapılacak ve daha fazla çaba sarf edilecek demektir. Türkiye’de bilgisayar oyunları oynayan kişi sayısı son 2 yılda % 50 artış göstermekle birlikte  bu oyun sektörünün ciddi oranda yükselişi düşündürücü açıkçası…

Milyarlarca dolar büyüklüğe sahip  oyun  şirketleri  sadece oyun lisansı satarak para kazanmıyorlar. Sektörün en büyük gelir kaynağı  “sanal para satışıdır”

Örneğin;  MMORPG oyunlarda sizin oyunda oluşturduğunuz bir karakteriniz oluyor. Bu karakter bir bakıyorsunuz animasyon karakteri canavar ya da avukat olabiliyor ve katilleri yakalıyor. Karakterin belli özellikleri ve  oyun içinde belli yetenekleri oluyor bazen de bu yetenekleri siz kazandırıyorsunuz. Örneğin ;Bir adamı vahşi bir paraşütçü yapmak gibi…

Oyun  içinde bir sanal para birimi ile her bir eşyanın sanal para ile değeri var olup kullanıcıları bunları satın almaya teşvik ettiriyorlar ve oyunu oynadıkça sanal para kazanıyorsunuz ve karakterinize yeni özellikler, eşyalar satın alabiliyorsunuz. Oyun karakterlerin savaşması üzerine kurulu olduğu zaman  bu detay sizin karakterinizi güçlü yapacaktır.

Her şey buraya kadar çok normal görünüyor. Problem bu noktadan sonra başlıyor. Belki de  Oyunu geliştiren şirkete gerçek para vererek oyun içinde sanal para satın alıyorsunuz ve  Oyunu a oynayarak, çalışarak karakter geliştirmekle uğraşmıyorsunuz, gerçek para ile satın aldığınız sanal parayı kullanıp rakiplerinizin önüne geçebiliyorsunuz.. Oyunlar dünyanın her yerinde oynandığı için oyunu oynatan şirketler bu durumda sizin gerçek parayla aldığınız sanal eşyalardan milyarlarca dolar gelir elde etmiş oluyor.

Oyun şirketleri yurt dışı menşeli olduğu için kullanıcılardan  doğrudan para tahsil etmeleri mümkün olamayabiliyor. . Özellikle çocukların ve gençlerin çok oynadığını düşünürsek, kredi kartı sahibi olmayan bu insanların yurt dışındaki şirkete para ödemesi mümkün olmuyor ne yazık ki…

Türkiye’de bu ödemeleri tahsil etmek amacıyla kurulmuş olan  resmi ya da gayrı resmi şirketlerin, web siteleri üzerinden işlem yapmaktadırlar.

Yurt dışı oyun şirketleri tarafından oyuna getirilen bu firmalar, sanal paraları yurt dışındaki şirketlerden toplu olarak satın alırlar  belirli komisyon karşılığında internet kafelere  sattırırlar ya da web sitesi üzerinden telefon kontörü karşılığında satarlar. Bu sistemin teknoloji deki adı; Mobil Ödeme olup  GSM şirketlerine küçük ödemelerin tahsilini  kontör karşılığı ya da telefon faturasına yansıtarak ödeme yapılmasını sağlayan mobil ödeme adını verdiğimiz sistemler geliştirilmiştir..

Bazen oyuncular oluşturdukları karakteri ya da geliştirdikleri bir eşya ya da silahı da eşyayı diğer oyunculara satarak para kazanıyor.. Az gelişmiş ülkelerde Özellikle Çin, Hindistan gibi ülkelerde düşük maaşlarla çalışan işçilerden oluşan oyun çiftlikleri kuran bazı şirketler karakter yaratıp bu karaktere ekstra özellik geliştirmesi yaptırıyorlar sonra da  bu sanal varlıkları satarak milyonlarca dolar kazanıp  hayatlarını bu şekilde  sürdüren kişiler de  vardır.

Türkiye’de de bazı az gelişmiş şehirlerde internet kafelerde bedava oyun oynama ya da internet kullanma karşılığında küçük çocukların bu tür amaçlarla çalıştırıldığını haberlerde duymaktayız.

Online oyun oynama yaşının okul öncesi çocuklara kadar ilerlemesi sonucu oyun geliştirici firmalar yeni taktikler geliştirmekte ve aileler ücretsiz diye bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere indirilen oyunlarla  avantaj sağlamak için satın alınan, sanal eşyaların da değeri 1 lira ile 20 lira arasında değişmektedir.

Ailelerin çocuklarının yanlışlıkla satın aldıkları içeriklerden dolayı fazla gelen  telefon faturaları ödediklerine de ne yazık ki şahit oluyoruz. Cep telefonlarınızın mobil ödeme seçeneğini kullanmıyorsanız kapattırmanızda fayda olacaktır. Türkiye’de elde edilen verilere göre; online oyun için ödenen yıllık bedelin 400 milyon lira civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu sistemlerin toplumların geleceği için ve genç nesillerin ruh ve vücut sağlığı için açısından da büyük bir tehdit olduğu çok açık ve nettir.  Bu oyunlar telefonunuzda oynadığınız can sıkıntısını gidereceğini düşüneceğiniz  masum oyunlardan çok farklıdır. Arkasında devasa bir sektör olduğu için oynayanı oyuna bağlayacak çok fazla mekanizma tarafından  geliştirildiği aşikardır. Modern dünya da bu bilgilerden habersiz oyun oynayan çocukların ve gençlerin bu sistemli yapının karşısında tercihlerini yaparken son derece savunmasız olduğunu fark etmek gerekir. Çok kullanıcılı online oyunlarda her yaştan ve kültürden insanın bir arada oynaması nedeniyle ne yazık ki çocuklar için sakıncalı içerik görüntüleme problemleri de oluşturabilmektedir. Oyunların bu mantıkla  ruh sağlığını bozan, insanları bağımlı yapan kirli yüzü ile insanların beynini yıkaması da  ayrı bir konudur.

Kendi içinde bir sektör olan oyunları yerinde ve zamanında oynayarak önüne geçebilirsiniz.

Bana göre en büyük mutluluk ailenizle birlikte kahvenizi elinize alıp mutlu sohbetler yapmanızdır.

.