En İdeal Tatil Nasıl Yapılır ?

İdeal dediğimize bakmayın… Herkesin en iyisi ve en ideali birbirinden oldukça farklıdır. Siz tatil araştırmalarına başlamışken biraz bu anlamda ipuçları vermek istedik… Eğer kendi imkanlarınızla bir kamp kurarak tatil yapma fikri size cazip gelirse ruhunuz oldukça genç demektir. Çünkü bunu yapacak ayrı bir enerjiye ihtiyaç duyacaksınız. Her şeyinizi kendi ellerinizle yapmak durumundasınız. Yemek önünüze hazır konmayacak, kendi çabanızla hazırlayacaksınız. Çadırınızı kendiniz kuracak, ateşinizi akşamları kendiniz yakacaksınız. Aslında bence her insanın bir kereliğe mahsus bile olsa kamp yapma tecrübesini tatması gerekir. Doğada hayatta kalabilme, kendi başına bir problemi çözme yeteneklerini ölçebilir. Böyle yerleri işletme amaçlı kurmuş hali hazırda yerler de bulunuyor. Şahsi araç olması yeterli böyle yerleri keşfetmeniz için… Biraz araştırmalı ve en doğru yeri siz bulmalısınız. Gittiğiniz yerlerde daha önceden kurulmuş olan parkurlar, spor alanları olabilir. Böyle bir tatil tercihi yapacaksanız üzerinize oldukça rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

Yemeklerden de söz edecek olursak evinizdeki veya beş yıldızlı otellerdeki gibi bir sonuca varmanız çok düşük ihtimal… Ancak mangal yapmayı seviyorsanız ve eliniz de böyle şeylere yatkınsa birazcık ateş sizin işinizi görecektir diye düşünüyorum. Böyle kampların tadı genelde kalabalıkla birlikteyken çıkar. Bir de kafa dengi insanlarsa!

Geceleri ateşin verdiği ısı ve ışıkla birlikte söylenen şarkılar, çalınan gitarlar… Tarifi mümkün değil! Ama siz yine de hem rahat olayım hem heyecanı da elden bırakmayayım diyorsanız daha ufak çaplı bir otelde kalarak tüm ihtiyaçlarınızı orada gidererek gittiğiniz alanı keşfe çıkabilir, tüm günü dışarıda geçirebilirsiniz. Su sporlarını sevenler için heyecan denince akla ilk gelen rafting olduğunu biliyoruz. Şartları sizin için daha elverişli bir yerde kalarak tüm enerjinizi raftinge ayırmak isteyebilirsiniz. Odun toplamak veya çadır kurmak yerine kürek çekerek yorulmayı tercih etmek elbette hakkınız! Sevdiğimiz şeyler için yorulduğumuzda nasıl da mutlu oluyoruz değil mi? Yani olay tam olarak yorgunluk da değil, ne yaparken yorulduğumuzda bence… Öyle ya yorulmayı tercih etmeyenlerimiz de olacaktır tabii ki.

Günlük hayatımda zaten yeterince yoruluyorum, tatil de bari dinleneyim diyorsanız sizler için beş yıldızlı oteller veya tatil turları düzenleyen “istanbul tours ” firmaları tüm imkanlarını ayaklarınızın altına seriyor. Seçim sizlere kalmış…