Depresyonda Mısınız?

İSTANBUL, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar stres, yaşam zorluğu, işsizlik gibi nedenlerden dolayı bazen depresyona girerler. Hayatta her insan belli bir döneminde her şeyden bıkmış,bunalmış ve çaresiz hissedebilir. Bazen yaşadıklarımız çok ağır gelir. Sanki o yükü kaldıramayacakmışız gibi hissederiz. Bazen de herşey üst üste gelir bunalıma bile gireriz bu durumda. Dünya sanki bir olmuş sizinle uğraşıyor hissedersiniz. Aslında her insanın farklı sorunları var baktığımızda. Kimisi sağlık sorunuyla, kimisi işsizlikle, kimisi parasızlıkla,kimisi huzursuzluğuyla ya da çok yakınını kaybettiği için kendini kötü hisseder. Bazen bu durum o kadar çekilemez bir hal alır ki bazımız bunu bir kaç gün üzelerek sonrasında toparlayarak geçiririz. Ama her insan farklıdır. Bazı insan hayatta ne olursa olsun çelik gibi dimdik durmayı başarabilir. Bazı insanlar duygusal açıdan daha zayıf olduğu için hemen toparlanamayabilir ve depresyona çabuk girebilir.

Depresyona giren bireyin, üzüldüğü şeyler ona çok ağır gelir. Hayat ona çok anlamsız gelir. Yaptığı hiç bir şeyden zevk almamaya başlar Kendini yetersiz ve değersiz hissetmektedirler.  Ya çok aşırı yemek yerler ya da tam tersi tamamen iştahları kapanıp yemek yemek istemezler. Sosyal hiçbir şey yapmak istemezler. Tabi ki bu durumun haftalarca ve aylarca sürerse buna depresyon diyebiliriz. Kısa vadeli üzüntüler hepimizin yaşamında olur ve doğal bir süreçtir.

Bazı konularda güçlü olmayı öğrenmeliyiz. Hemen kendimizi bırakmamalıyız. Eğer kendinizde depresyon belirtisi hissediyorsanız size bir kaç tavsiyede bulunacağım.

İlk önce sahip olduğunuz şeyleri düşünün. Mesela  sağlıklı bir bireyseniz bunun için mutlu olmalısınız. Aileniz hayattaysa, borcunuz yoksa. Çünkü insanlar bazen çok küçücük şeyleri kafalarına takıp mutsuz olmayı, hatta etrafındakileri bile mutsuz etmeyi başarabiliyorlar. Neye üzülürseniz üzülün hayatta sizin mutlu olabileceğiniz, inanın çok şeye sahipsinizdir.

Depresyondan çıkmak için kendinize dışarı atın. Güzel ve temiz havaya sahip bir yerde yürüyüş yapabilirsiniz. Sinemaya gidebilirsiniz. İmkanınız müsaitse bulunduğunuz ortamdan da uzaklaşmak için Fethiye, Alanya, Antalya gibi her mevsim tatil yapabileceğiniz yerlerden birine gidebilirsiniz. Kendinize hobi edinebilir, gerekirse kurslara gidebilirsiniz.

Mesela; Fotoğrafçılık kursu sizin için tam ideal bir kurs.  Kadıköy’e gidip hem sahilin o muhteşem görüntüsünü, tarihi eserlerini ya da insanların koşturmacısının içinde bulunduğu durumun fotoğrafını çekebileceğiniz yerlerden biri.

Ama bunlar bile sizi hala mutlu edemiyor, hala bulunduğunuz depresif durumdan çıkamıyor iseniz o zaman profesyonel bir destek alıp, Psikiyatri bölümüne gözükmelisiniz.